MUAY THAI - trening ciała i umysłu

Muay Thai to egzotyczna odmiana boksu, która rozwinęła się w Tajlandii – w wolnym tłumaczeniu oznacza „Sztukę Ośmiu Kończyn” – bokser może zadawać ciosy przy użyciu dwóch łokci, kolan, pięści i goleni. Tajski boks w profesjonalnym wydaniu to piękne i brutalne widowisko, które jednocześnie zachwyca i przeraża. Trenowany na siłowni skutecznie kształtuje sylwetkę, odporność psychiczną i wytrzymałość sportowca.

HISTORIA TAJSKIEGO BOKSU

Przyjęło się, że korzeni Muay Thai należy szukać w Tajlandii – choć inne kraje tego regionu przypisują sobie zapoczątkowanie tego sportu, to właśnie tam rozwijał się najszybciej, ostatecznie rosnąc do rangi sportu narodowego. 

Początki tajskiego boksu datuje się na XIII wiek, kiedy tajscy wojownicy wspomagali się technikami Muay Thai na polach bitewnych, podczas starć z wojskami birmańskimi. Na arenie międzynarodowej pojawił się dopiero w XX wieku. Wtedy też wprowadzono zasady zmniejszające urazowość Muay Thai i wykluczono brutalne techniki jak np. uderzenia głową czy kopnięcia w krocze. Polscy sportowcy zainteresowali się tajskim boksem na początku lat 90. XX wieku.

MUAY THAI - TECHNIKA 

Tajski boks uważa się za dziedzinę, w ważna jest siła zadanego ciosu, podczas gdy technika schodzi na dalszy plan. W trakcie walki nie chodzi o zbieranie punktów za doskonałą technikę, liczy się maksymalna moc i skuteczność uderzeń – celem starcia jest znokautowanie przeciwnika. Z tego powodu Muay Thai uważa się raczej za sport full-contact, a nie sztukę walki. To styl zdecydowanie bardziej ofensywny niż inne sporty ringowe.

To styl rozgrywany w stójce, walka w parterze nie jest dozwolona. W odróżnieniu od innych stylów boksu, poza pięściami zawodnicy mogą wykorzystywać łokcie i kolana, stosując wszelkie uderzenia i kopnięcia z wyskokiem lub podcięciem. W tajskim boksie kładzie się również duży nacisk na walkę w klinczu.

JAK WYGLĄDA TRENING MUAY THAI?

Treningi tajskiego boksu trwają od 1 do 2 godzin i są bardzo wyczerpujące. Ze względu na duże ryzyko kontuzji, przed rozpoczęciem treningu technicznego ważna jest solidna rozgrzewka, zwykle trwająca nawet 30 minut. Po rozgrzewce rozpoczynają się ćwiczenia kondycyjne – między innymi ze skakanką, taśmą gimnastyczną, hantlami, czy piłką lekarską. Istotnym elementem treningu jest możliwość przećwiczenia umiejętności z trenerem lub podczas sparingu z innymi zawodnikami. Trening kończy się długim rozciąganiem. 

Szykując się na trening, przygotuj ochraniacz na piszczele, taśmy i rękawice do boksu tajskiego oraz żelowy ochraniacz na szczękęStrój treningowy składa się ze spodenek koszulki bez rękawków – najlepiej sprawdzi się szybkoschnąca.

DLACZEGO WARTO TRENOWAĆ TAJSKI BOKS?

Dopóki nie ma żadnych ograniczeń zdrowotnych, każdy może trenować Muay Thai – wiele klubów posiada również ofertę treningów dla dzieci. Należy jednak pamiętać, że tajski boks to wymagający sport, który nawet w formie amatorskiej wymaga od sportowca kondycji i dużej siły mięśniowej

Tajski boks to dynamiczne połączenie treningu siłowego i kardio, dlatego decydując się na tę dziedzinę, należy przygotować się na ogromny wysiłek fizyczny i psychiczny. Choć sport nie jest łatwy, w świetny sposób pomaga wzmocnić psychikę i wymodelować sylwetkę – trening równomiernie angażuje wszystkie mięśnie ciała. W trakcie ćwiczeń Muay Thai szybko zrzucisz tkankę tłuszczową. To świetny sposób na pracę nad ciałem oraz umysłem. 

Lista zalet płynących z systematycznych treningów Muay Thai jest długa:

 • poprawia wydolność i koordynację ruchową,
 • kształtuje sylwetkę,
 • uczy szybkiej reakcji,
 • wyrabia charakter,
 • zmniejsza ryzyko kontuzji,
 • poprawia przemianę materii,
 • uczy wytrzymałości psychicznej.

Muay Thai nie jest łatwą dyscypliną – wymaga od sportowca wytrwałości w dążeniu do celu, wytrzymałości fizycznej i mocnej psychiki. Jeżeli jednak jesteś gotowy na podjęcie tego wysiłku, regularne treningi szybko zaowocują.

Powiązane produkty

Koszulka męska "BASIC" - biała

Koszulka Basic to idealne rozwiązanie dla tych z Was, którzy cenią sobie minimalizm i konkret. Nasz model z serii Basic to połączenie tych dwóch cech. Dzięki temu koszulka jest idealnym rozwiązaniem na co dzień i na trening.

Cena podstawowa 56,10 zł Cena 44,88 zł
 • -20%
 • Obniżka

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

 • Poznaj markę Mastiff, śledź nasz profil na Instagramie @mastiffwear
  Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i konkursami!

Shopping Cart

Back to shop

Koszyk jest pusty.

 

Skorzystaj z najpopularniejszych słów kluczowych:

Twoje konto

Nie masz konta?
Create an Account
4