Jak zacząć trenować crossfit? Rozpocznij treningi w 5 krokach!

Crossfit to intensywny trening, którego celem jest poprawa siły, wytrzymałości, wydolności oraz mobilności. Wielu osobom kojarzy się z morderczym wysiłkiem, który wytrwają jedynie znakomici sportowcy. To jednak mit – crossfit to sport dostępny dla każdego! Kluczem do sukcesu jest dopasowanie treningów do swoich możliwości.

Crossfit to ćwiczenia angażujące całe ciało, nastawione na pracę na maksimum możliwości. Łączy elementy treningu aerobowego, siłowego oraz gimnastyki. Nie bez powodu crossfit ma mnóstwo miłośników na całym świecie – uniwersalne ćwiczenia skutecznie modelują sylwetkę, poprawiają wydolność krążeniowo-oddechową i usprawniają mięśnie oraz stawy.

CZY MOGĘ TRENOWAĆ CROSSFIT?

Wiele osób, z obawy o porażkę, porzuca myśl o crossficie jeszcze przed rozpoczęciem treningów. Wbrew powszechnej opinii Crossfit to nie sport dla wybrańców, a ćwiczyć może praktycznie każdy

Przygotuj się na to, że początki będą trudne – niezależnie od skalowania, crossfit to intensywny trening, do którego twoje ciało musi się przystosować. Jeżeli przez całe życie prowadziłeś siedzący tryb życia i nie uprawiałeś innych sportów, zacznij od mniej obciążających treningów. 

Rozruszaj swoje ciało, przyzwyczaj je do wysiłku i dopiero po jakimś czasie rozpocznij swoją przygodę z crossfitem. 

1. Wybierz odpowiednie zajęcia

Rozpoczynając swoją przygodę z Crossfitem, wybierz się na zajęcia przeznaczone dla osób początkujących. Daj sobie miesiąc lub dwa, aby przyzwyczaić się do wysiłku i nauczyć się prawidłowej techniki, zanim wyruszysz na intensywniejsze zajęcia. Porozmawiaj z trenerem, który może zasugerować Ci wybór odpowiednich zajęć. 

2. Nie bój się pytać o wskazówki

Korzystaj z pomocy trenera i nie bój się zadawać pytań. Atmosfera w boxach jest przyjazna - nikt nie śmieje się ani nie drwi z osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z crossfitem. 

Każdy był kiedyś początkującym! Jeżeli czegoś nie rozumiesz, zapomniałeś, lub nie masz pewności co do techniki – zadawaj pytania. Zadaniem trenera jest wsparcie Cię podczas treningu, dzielenie się wskazówkami odnośnie ćwiczeń i zapewnienie Ci bezpieczeństwa. 

3. Dopasuj intensywność do swoich możliwości

Crossfit często jest określany jako sport kontuzyjny – problem zazwyczaj leży w nieumiejętnym wykonywaniu ćwiczeń i braku opieki trenerskiej. Podczas pierwszych treningów skup się na prawidłowej technice i dokładnie wykonuj każde ćwiczenie, ucząc się właściwego ustawienia ciała. 

Słuchaj uwag trenera i powtarzaj ćwiczenia, aby wyuczyć się poprawnych ruchów. Rób mniej powtórzeń, z mniejszym obciążeniem, ale wykonuj je jak należy. Twoje bezpieczeństwo to podstawa – z czasem przyjdzie czas na zwiększenie intensywności. Na początku poznaj swoje ciało i jego granice. 

4. Nie porównuj się do innych

Jeżeli  chcesz obserwować bardziej doświadczonych sportowców, to tylko po to, aby uczyć się techniki. Nie staraj się osiągać podobnych wyników już podczas pierwszych wizyt w boxie. 

Trenuj we własnym tempie i dostosuj intensywność ćwiczeń do swoich umiejętności. Bez solidnych podstaw i doskonałej techniki nie osiągniesz sukcesu, a dziki pęd może przyczynić się jedynie do bolesnych kontuzji. 

Rywalizuj tylko ze sobą! Nie staraj się wyciskać z siebie więcej, niż pozwala na to Twoje ciało - tylko dlatego, że koledzy obok bez problemu rozpoczynają kolejne okrążenie. 

5. Daj swojemu ciału czas na regenerację

Nie, nie musisz ćwiczyć codziennie. Crossfit to intensywny trening, dlatego daj swojemu ciału czas na niezbędny odpoczynek i regenerację. Trzy treningi w tygodniu zdecydowanie wystarczą, a nawet jeśli na siłowni możesz pojawiać się rzadziej, na początek to wystarczy. 

Szanuj swoje ciało – regeneracja to niezbędny element treningów. Przygotowuje twoje ciało do nowych wyzwań, chroni Cię przed przemęczeniem i minimalizuje ryzyko kontuzji.

Powiązane produkty

Legginsy sportowe "Grey Camo"

Legginsy Grey Camo to połączenie modnego, militarnego wzoru i wysokiej jakości materiału. Idealne dla aktywnych Pań, które cenią sobie nie tylko komfort, ale też dobry wygląd.

Cena podstawowa 104,88 zł Cena 62,93 zł
  • -40%

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

  • Poznaj markę Mastiff, śledź nasz profil na Instagramie @mastiffwear
    Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i konkursami!

 

Skorzystaj z najpopularniejszych słów kluczowych:

Twoje konto

Nie masz konta?
Create an Account
4