Wychowanie Dogo Argentino – przeczytaj zanim kupisz psa.

Dogi argentyńskie to wyjątkowe psy. Cechuje je wysoka inteligencja, niezwykła lojalność i radosne usposobienie. Świetnie sprawdzają się w roli przyjaciela i obrońcy rodziny. Należy jednak pamiętać, że wydobycie atutów Dogo Argentino wymaga prawidłowej tresury, a złe wychowanie może uwydatnić inne, negatywne cechy – skłonność do agresji i dominacji.

Czasem obserwując Dogo argentino możesz odnieść wrażenie, że w silnym, masywnym ciele kryje się nieporadna ciapa – nie daj się zwieść pozorom. Ten powolny i uparty milusiński w każdej chwili jest gotowy, by zerwać się do ataku. Aby upewnić się, że twój pupil wyrośnie na opanowanego, posłusznego psa, poświęć czas na odpowiedni trening. 

Dogo argentino – czy to pies dla Ciebie?

Dog argentyński nie jest odpowiednim wyborem dla amatora – jeżeli nigdy wcześniej nie posiadałeś psa, zdecyduj się na inną rasę. Ze względu na skłonności do agresji i charakterność, dog argentyński potrzebuje doświadczonego, stanowczego opiekuna, który zapanuje nad psem. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule o charakterze doga argentyńskiego.

Ważne komendy – jak tresować Dogo argentino?

Cierpliwa praca ze szczeniakiem i nauka podstawowych komend to ważny element wychowania doga argentyńskiego. To charakterny pies, nad którym będzie Ci ciężko zapanować, jeżeli nie nauczysz go posłuszeństwa. Tresura wymaga czasu, cierpliwości i konsekwencji – dogi argentyńskie szybko się rozpraszają i trudno utrzymać ich uwagę. 

Spacer z psem na smyczy 

Od małego ucz Dogo argentino spokojnego spacerowania na smyczy. Upewnij się, że już w wieku szczenięcym twój pupil zrozumie, że ciągniecie smyczy nie ma żadnego sensu. O ile mały, uparty psiak nie sprawia większych problemów, siłowanie się z dorosłym dogiem argentyńskim może być sporym wyzwaniem. Aby mieć pełną kontrolę nad rosłym psem i oszczędzić sobie problemów w przyszłości, rozpocznij naukę już podczas pierwszych wspólnych spacerów.

Komenda "zostaw"

To jedna z najważniejszych komend, których musisz nauczyć swojego psiaka. Celem komendy „zostaw” jest spokojne odwrócenie uwagi Doga argentyńskiego od czegoś, co nagle wzbudziło jego zainteresowanie. Dogo argentino reaguje instynktownie, uwielbia polować i w kilka sekund może zerwać się do ataku, jeżeli coś przykuje jego uwagę. Aby twój pies nie stanowił zagrożenia dla mniejszych zwierząt i ludzi, upewnij się, że komenda „zostaw” skutecznie odciąga go od obiektu zainteresowania.

Nauka cierpliwości i opanowania psa

Ucz swojego psa cierpliwości i spokojnego reagowania na środowisko. Dog argentyński to silny i ciężki pies, który podczas okazywania radości lub ekscytacji może nieumyślnie może zrobić komuś krzywdę. Podczas tresury pupila, hamuj go przed radosnym skakaniem na odwiedzających Cię gości i uspokajaj go, gdy z entuzjazmem reaguje na inne zwierzęta.

Co robić, aby Dog argentyński nie był agresywny?

Agresywne odruchy Doga argentyńskiego często indukowane są przez strach lub stanowią efekt nieprawidłowego wychowania. Stosowanie kar, tresowanie krzykiem i nerwy niszczą psychikę twojego psa i rozbudzają w nim niebezpieczne odruchy, które w przyszłości mogą doprowadzić do tragedii. 

Podczas wychowania Dogo argentino bądź stanowczy, lecz opanowany – wypowiadaj komendy ze spokojem i nie okazuj złości.

Ważnym elementem wychowania jest socjalizacja, która powinna rozpocząć się jak najwcześniej – od małego oswajaj psa z dziećmi, różnymi zapachami oraz innymi zwierzętami. Jeżeli nie zaznajomisz Dogo argentino z otoczeniem i innymi stworzeniami, może stać się bardzo władczy na swoim terytorium i traktować nieznajomych jak zagrożenie. 

Aktywność fizyczna Dogo argentino 

Dogi argentyńskie to prawdziwe wulkany energii, która musi gdzieś znaleźć swoje ujście. Jeżeli nie zapewnisz swojemu psu wystarczającej dawki aktywności fizycznej, znudzony pupil sam znajdzie sobie zajęcie, które niekoniecznie zadowoli właściciela. Zamknięcie psa na małej przestrzeni może skończyć się bałaganem w domu i zniszczonymi meblami. 

Aktywność fizyczna jest ważnym elementem opieki nad dogiem argentyńskim – pies szybko się nudzi i wymaga stymulacji. Decydując się na tę rasę, upewnij się, że będziesz w stanie poświęcić czas na zabawę na świeżym powietrzu, wspólne bieganie lub długie spacery.

Powiązane produkty

Koszulka damska "Dogo Argentino - Baby"

“Dogo Argentino Baby” to damska wersja koszulki “Dogo Argentino” dedykowanej Panom. Inspirowana zwycięzcą kategorii na najlepszego szczeniaczka w czasie Dni DA w Polsce w 2017 roku

Cena podstawowa 72,36 zł Cena 54,27 zł
  • -25%

Koszulka męska "APACHE"

Inspiracją do tego projektu był zwycięzca kategorii “Najlepsza Głowa” na Polskich dniach Dogo Argentino w 2017 roku. Dlatego jest to wyjątkowa koszulka dedykowana wszystkim, którzy bezkompromisowo idą po swoje.

Cena podstawowa 72,36 zł Cena 57,89 zł
  • -20%

Koszulka męska "Cane rosso - Dogo Argentino"

Kolejna koszulka z wizerunkiem Dogo Argentino, tym razem z przodu, na tle dużego napisu Mastiff. Dla każdego kto ceni sobie tę niezwykłą rasę i dla każdego kto umie docenić dobre projekty.

Cena podstawowa 72,36 zł Cena 57,89 zł
  • -20%

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

  • Poznaj markę Mastiff, śledź nasz profil na Instagramie @mastiffwear
    Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i konkursami!

 

Skorzystaj z najpopularniejszych słów kluczowych:

Twoje konto

Nie masz konta?
Create an Account
4