Dogo Argentino - czy to pies dla Ciebie?

Dogi argentyńskie to śnieżnobiałe psy o atletycznej budowie i okazałej aparycji. Duże i ciężkie, z mocnym spojrzeniem poświadczającym o silnym charakterze, sprawiają wrażenie groźnych i nieprzyjaznych. Wokół rasy zrodziło się wiele mitów, a dog argentyński skończył ze złą reputacją i kojarzony jest najczęściej z walkami psów. 

Jak jest w rzeczywistości? Wbrew groźniej aparycji i silnemu charakterowi to pies radosny, przyjazny i niezwykle lojalny. Wykazuje się dużą cierpliwością, ufa swojej rodzinie i uwielbia ludzkie towarzystwo. 

ROLA ODPOWIEDNIEGO WYCHOWANIA

Ta niezwykle inteligentna i pogodna rasa ma jednak duże skłonności do agresji i dominacji. Dog argentyński został wyhodowany w celach myśliwskich – jego zadaniem miało być polowanie na duże i groźne zwierzęta. To pies wytrzymały, gotowy walczyć na śmierć i życie.  

Dogo argentino musi być w dobrych, odpowiedzialnych rękach. Nieodpowiednie wychowanie może doprowadzić do wykształcenia negatywnych i niebezpiecznych cech – właśnie dlatego dog argentyński znajduje się w polskim wykazie psów agresywnych. 

Pies, który trafi w niepowołane ręce, może stać się zagrożeniem dla swojego otoczenia i właściciela. 

Dog Argentyński wymaga bardzo dużo pracy wychowawczej od swojego właściciela. Tylko konsekwentny trening doprowadzi do wyuczenia odpowiednich zachowań u psa.
Dog Argentyński wymaga bardzo dużo pracy wychowawczej od swojego właściciela.
Tylko konsekwentny trening doprowadzi do wyuczenia odpowiednich zachowań u psa.

DOG ARGENTYŃSKI – DLA KOGO?

Dogo argentino nie jest rasą dla Ciebie, jeżeli masz małe doświadczenie lub nigdy nie miałeś psa. To pies o silnym charakterze, lubiący dominować na swoim terenie – wymaga opiekuna, który będzie stanowczy i konsekwentny

Właściciel doga argentyńskiego powinien być zrównoważony i cierpliwy. Trening tej rasy to duża odpowiedzialność – psy z natury są skłonne do dominacji i agresji. 

Dogo argentino nie może trafić do domu, w którym królują nerwy i chaos, a na wychowanie pupila brakuje czasu. Musisz być świadomy, z jakim psem masz do czynienia – błędy w wychowaniu doga argentyńskiego mogą mieć niebezpieczne skutki. 

Mimo skłonności do agresji, pod okiem odpowiedzialnego, doświadczonego opiekuna, dog argentyński może wyrosnąć na oddanego, posłusznego przyjaciela rodziny.

Dog argentyński to pies, który ma duże zapotrzebowanie na ruch – uwielbia zabawę i wyzwania, a siedzenie w domu to dla niego katorga. Jeżeli mieszkasz w małym mieszkaniu i całe dnie nie ma Cię w domu, to nie jest pies dla Ciebie.

Dogo argentino uwielbiają aktywnie spędzać czas z opiekunem. Z radością będą towarzyszyć Ci w treningach – to pupil, z którym spokojnie możesz uprawiać canicrossing. 

WYCHOWANIE DOGO ARGENTINO 

Aby twój dog argentyński wyrósł na zrównoważonego, posłusznego psa, musisz poświęcić mu dużo pracy i cierpliwości.

Szkolenie doga argentyńskiego nie jest proste, a opiekun musi wykazać się dużą determinacją – to pies niezwykle mądry, ale też bardzo uparty i niechętny do wykonywania poleceń. Dogi argentyńskie szybko się dekoncentrują. Łapią zapachy i interesują się otoczeniem - trudno skupić ich uwagę. Trening wymaga dyscypliny i czasu. 

Wychowanie nie może opierać się na przemocy i użyciu kar – agresja właściciela rozbudza agresję psa, co może być tragiczne w skutkach. 

Nerwy i krzyk niszczą psią psychikę i odbierają opiekunowi kontrolę nad pupilem. Agresywne pobudki dogo argentino powinny być skrupulatnie hamowane, a polecenia należy egzekwować ze spokojem i cierpliwością. Pies musi jednak zrozumieć, że to Ty rządzisz w domu.

Wychowanie psa powinno odbywać się według zasady nagród za dobre zachowanie, zakazane jest karcenie zwierząt za niepożądane reakcje.
Wychowanie psa powinno odbywać się według zasady nagradzania za dobre zachowanie.
Zakazane jest karcenie zwierząt za niepożądane reakcje. 

Socjalizacja jest ważnym elementem wychowania doga argentyńskiego i powinna rozpocząć się jak najwcześniej. Psa należy oswoić z domem, otoczeniem, różnymi zapachami i innymi zwierzętami. Dogo argentino, który nie był odpowiednio socjalizowany, stanie się defensywny na swoim terenie i może nie tolerować innych zwierząt, a nawet okazywać agresję wobec ludzi.

Zakup doga argentyńskiego powinien być przemyślaną decyzją. Zdolność do obrony i walki na śmierć i życie ma w genach. Jest odważny i zdecydowany – bez doświadczonego, stanowczego opiekuna będzie czuł się władcą swojego terytorium. 

DOGO ARGENTINO A DZIECI

Dog argentyński to pies jednego pana, ale jeżeli od małego będzie socjalizowany w środowisku domowym, przywiąże się do wszystkich domowników. To pies lojalny i przyjazny – uwielbia ludzkie towarzystwo. 

Do małych dzieci dogo argentino odnosi się z obojętnością i jeżeli od szczeniaka był przyzwyczajony do obecności maluchów, nie powinien zachowywać się niebezpiecznie. To jednak duży, ciężki pies – każdy kontakt pupila z pociechami powinien być nadzorowany. Nie znając swojej siły, dog argentyński nieumyślnie może zrobić dziecku krzywdę. 

Szkolenie Dogo Argentino i oswajanie go z pozostałymi członkami rodziny powinno odbywać się już od szczeniaka.
Szkolenie Dogo Argentino i oswajanie go z pozostałymi członkami rodziny powinno odbywać się już od szczeniaka.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

  • Poznaj markę Mastiff, śledź nasz profil na Instagramie @mastiffwear
    Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i konkursami!

Shopping Cart

Back to shop

Koszyk jest pusty.

 

Skorzystaj z najpopularniejszych słów kluczowych:

Twoje konto

Nie masz konta?
Create an Account
4