Canicrossing – jak biegać z psem?

Uwielbiasz sport i posiadasz psa, który ma duże zapotrzebowanie na ruch? Bieganie to doskonały sposób na poprawienie formy i aktywne spędzenia czasu z ukochanym czworonogiem. Jeżeli uwielbiasz wyzwania, chcesz rozwijać swoje możliwości biegowe i osiągać coraz większe prędkości, canicrossing może być idealnym sportem dla Ciebie.

Canicrossing – co to za sport?

Canicrossing to oficjalna dyscyplina sportowa, w której biegamy z psem w zaprzęgu – zamiast sań, przez pupila ciągnięty jest człowiek. Ta psia dziedzina sportu wywodzi się z krajów północy, w których te czworonogi od wieków wykorzystywano do ciągnięcia wozów i sań. 

W przeciwieństwie do rekreacyjnego truchtania z psem, canicrossing to intensywny, kontuzyjny sport, w którym pies i biegacz osiągają wysoką prędkość. Pupil upięty jest na amortyzowanej, napiętej smyczy, która łączy się z pasem opiętym wokół bioder opiekuna. To bieg po wyznaczonej trasie, zazwyczaj na krótszy dystans – od 2 do 5, maksymalnie do 10 kilometrów. 

Bieganie z psem może być wspaniałą zabawą dla Was obojga, a także wielką motywacją do ćwiczeń. Najważniejsze, by wiedzieć jak się przygotować do canicrossingu, by nie nabawić się kontucji, ani nie skrzywdzić psa.
Bieganie z psem może być wspaniałą zabawą dla Was obojga, a także wielką motywacją do ćwiczeń. Najważniejsze, by wiedzieć jak się przygotować do canicrossingu, by nie nabawić się kontucji, ani nie skrzywdzić psa.

Canicrossing – z jakim psem?

Biegaj z psem, który lubi biegać. Nie zmuszaj kanapowca, pieska który woli spokojne spacery, czy zniedołężniałego staruszka do intensywnego treningu. Coś, co dla Ciebie jest przyjemnością, może okazać się katorgą dla pupila.  

Praktycznie każdy pies może być dobrym towarzyszem biegu, ale bądźmy szczerzy – choć małe psiaki są wytrzymałe na długich trasach, jamnik czy chichuachua nie da Ci takiego wsparcia jak pies większej rasy. Miniaturowe pieski, mimo niewątpliwej miłości do biegania, szybko mogą się przeforsować i zrobić sobie krzywdę. 

Czworonogi z naturalnymi predyspozycjami do canicrossingu to duże, silne psy, które mają moc, aby pociągnąć zaprzęg np. charty, dogo argentino, husky czy owczarki niemieckie. Najlepiej do tej dyscypliny sportu nadaje się psiak, który waży przynajmniej 12 kilogramów. Dobrze, gdy twój pupil posłusznie słucha komend, ale wykazuje cechy lidera i dobrze czuje się biegnąc na przodzie.

Ważne, aby pies był w dobrym stanie fizycznym i odpowiednim wieku. Chociaż szczeniaki mają mnóstwo energii, nie są przygotowane na tak intensywny wysiłek. Trening najlepiej rozpocząć, gdy twój pupil ma minimum 12 miesięcy (w wypadku bardzo dużych psów - przynajmniej 16 miesięcy). 

Jeżeli twój pies jest młody, skup się na wychowaniu, socjalizacji i wykorzystaj pierwsze miesiące życia na uczenie szczeniaka komend. Podczas canicrossingu pies musi doskonale rozumieć komendy kierunkowe, poganiania i zatrzymywania się. 

Canicrossing – jaki sprzęt?

Podstawowe wyposażenie do canicrossingu to:

- smycz z możliwością amortyzacji

- pas dla biegacza 

- uprząż dla psa 

Przygotowując się do biegania z pupilem, nigdy nie zakładaj psu klasycznej obroży. Podczas intensywnego biegu i mocnych pociągnięć smyczą, obroża będzie naciskać na tchawicę pupila, utrudniając mu oddychanie.  

Uprząż, czyli specjalne szelki, do których przypięta jest smycz, nie krępują ruchów twojego czworonoga i pozwalają mu swobodnie oddychać. Idealnie dopasowana uprząż ma szersze pasy i dobrze układa się na ciele czworonoga. 

Jeżeli planujesz uprawiać canicrossing, wyposaż się w smycz zawierającą amortyzator. Dzięki niemu smycz się rozciąga, psu jest wygodniej, a tobie nie doskwierają szarpnięcia – to zdecydowanie poprawia komfort biegacza i pupila. Smycz do canicrossingu powinna mieć nie mniej niż 2 i nie więcej niż 3 metry długości.

Smycz podpina się do pasa maszera, który zapięty jest wokół bioder opiekuna – przenosi on energię psa na ciało biegacza. Dobrej jakości pas będzie posiadał obręcze wokół ud, utrzymujące go nieruchomo w jednym miejscu. Szerokość i wysokość powinna być dopasowana do siły i prędkości psa, z którym planujesz biegać. 

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

  • Poznaj markę Mastiff, śledź nasz profil na Instagramie @mastiffwear
    Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i konkursami!

Shopping Cart

Back to shop

Koszyk jest pusty.

 

Skorzystaj z najpopularniejszych słów kluczowych:

Twoje konto

Nie masz konta?
Create an Account
4