Jak dbać o odzież sportową, kompresyjną i treningową

Odzież sportowa jest wykonana z innych materiałów niż ubrania, które nosi się na co dzień. Wynika to zazwyczaj oczywiście nie z jej wyglądu, ale materiałów dostosowanych do aktywności fizycznej oraz charakterystycznego sposobu wykonania ubrań sportowych. W związku z tym zupełnie inaczej powinno się dbać o odzież sportową. Oto kilka wskazówek, jak dbać o taką odzież.

Po pierwsze, sprawdzaj metki

Uniwersalnym sposobem na upranie oraz konserwację ubrania zgodnie z jego rodzajem jest po prostu czytanie metek. Są na nich podane informacje na temat temperatury prania, prasowania, programu prania oraz innych ewentualnych czynności, które można wykonywać na tym ubraniu. To także doskonała instrukcja na temat środków piorących oraz metod czyszczenia, jakich można używać do prania danych ubrań treningowych. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób można dowiedzieć się, w jaki sposób należy prać dane ubranie. W razie wątpliwości co do niektórych symboli można odszukać w internecie "słownik" symboli znajdujących się na metce.

Z jakich materiałów jest wykonana odzież kompresyjna?

Odzież treningowa, której zazwyczaj używa się do treningu na siłowni, jest wykonana z innych materiałów niż polary i odzież wodoodporna. Zazwyczaj są to delikatne tkaniny, narażone na zaciągnięcia i uszkodzenia — z mieszanki poliestru i elastanu. W celu uniknięcia zmechaceń i przetarć należy we właściwy sposób prać. W innym przypadku powstałe uszkodzenia mogą okazać się niemożliwe to usunięcia. Choć takie ubrania dalej nadają się do używania, to mogą wyglądać nieestetycznie lub sprawiać, że ciało lub bielizna przez nie prześwitują. Może być to bardzo kłopotliwe zwłaszcza w przypadku legginsów. Warto zatem pomyśleć o tym wcześniej i odpowiednio przygotować się do prania ubrań. Przede wszystkim należy pamiętać, że powinna być ona traktowana zupełnie inaczej niż ubrania, które nosi się na co dzień.

Pranie odzieży kompresyjnej

Bielizna termoaktywna, odzież kompresyjna i rashguardy to elementy stroju, które mają bezpośredni kontakt ze skórą. W związku z tym należy wyjątkowo uważnie dbać o ich czystość. Można je prać w proszku do prania dla dzieci lub w preparatach do prania bielizny termoaktywnej. To środki, które pozwolą oczyścić ten rodzaj ubrań, a jednocześnie nie zniszczą go. Odzież kompresyjna powinna być prana wraz z ubraniami, które nie spowodują zagrożenia dla tych delikatnych materiałów. Najlepiej unikać rzepów oraz innych elementów ubrań, które mogą powodować zaciągnięcia oraz uszkodzenia. Jeżeli dane elementy stroju mają suwaki, należy je zapiąć, bezpieczne będzie także przewrócenie ubrań na lewą stronę. Dzięki temu ewentualne uszkodzenia powstałe na wewnętrznej stronie będą mniej widoczne. Dobrym pomysłem jest odseparowanie delikatnej odzieży np. rashguardów wykonanych z poliestru od innych ubrań. Można to zrobić za pomocą worka do prania. Wystarczy podobne ubrania umieścić w worku. Bacznie należy przyglądać się wystającym nitkom, które mogą powodować dalsze uszkodzenia odzieży. Wystarczy je uciąć. Podobnie jak w przypadku polarów oraz odzieży wodoodpornej do płukania nie powinno używać się płynów zmiękczających. Suszenie w suszarce bębnowej też może być ryzykowne.

Podsumowując, odzież sportowa powinna być prana zgodnie z informacjami zawartymi na metce. Lepiej odpuścić pranie w wysokich temperaturach i intensywnych programach. Zastosowanie płynów do prania odzieży sportowej również powinno pomóc. Należy po prostu zapamiętać, że ubrania tego typu powinny być traktowane delikatnie i zgodnie z instrukcją.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

  • Poznaj markę Mastiff, śledź nasz profil na Instagramie @mastiffwear
    Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i konkursami!

 

Skorzystaj z najpopularniejszych słów kluczowych:

Twoje konto

Nie masz konta?
Create an Account
4